„Derby artystyczne” Czeladź 2014

W Galerii Sztuki Współczenej „Elektrownia” w Czeladzi można już od 12 września oglądać prace w ramach „Derbów Artystycznych”. A dzisiaj odbędzie się tam oficjalne spotkanie artystów z zaproszonymi gośćmi, więc będzie się działo.

Tematami przewodnimi wystawy są: „Kobieta w malarstwie i grafice” oraz „Moje miejsce, mój region”. 88 artystów profesjonalnych i nieprofesjonalnych z województwa małopolskiego i śląskiego prezentuje na niej 330 prac malarskich i graficznych.

Wystawa prezentowana jest tylko do niedzieli 21 września, więc jeśli ktoś jest w okolicy, to zapraszam!

Więcej informacji na stronie Art-Plus, współorganizatora „Derbów Artystycznych.

Ile trzeba inspiracji, aby móc artystycznie działać – tworzyć, malować, rzeźbić. Do owej twórczości Edward Duda dojrzewał wiele lat. Posiada jednak wrodzony talent, wenę twórczą i wewnętrzny napęd do walki o egzystencję. W życiu i w sztuce porusza się między iluzją, abstrakcją i twardą rzeczywistością. Twórczość jego skupia się na obserwacji przyrody i sztuki - pozwala nam mieć drzewa przed oknami. Malarstwo Jego jest pełne emocji, jest zachwycające.

Renata Bartel

W tej twórczości podziw budzi połączenie wielkiej wyobraźni ze znakomitym realizmem wykonania oraz wyczuciem możliwości jakie daje nawet przypadkowo znaleziony materiał. Jest nim drewno.

prof. Aleksander Krawczuk

Kiedy patrzymy na obrazy Edwarda, uwodzi nas plastyczne zestrojenie ich formy i treści. Zastanawiamy się co bardziej podziwiać – pomysłowość w reakcji na bogactwo natury kory drzew czy dojrzałość decyzji w budowaniu całości kompozycji i konsekwencje w zestroju barwnym malatury. Tak czy inaczej wymienione cechy Jego malarstwa dają wielką przyjemność oglądania dzieł już wykonanych i napawają nadzieją na następne.

Jan Gołębiowskiartysta, architekt